Co zrobić, jeśli taki organ nie odpowiada na nasz wniosek o udostępnienie informacji publicznej?

Niedawno, bo 11 stycznia, złożyliśmy do Ministerstwa Zdrowia wniosek o udzielenie informacji o liczbie zachorowań i zgonów na grypę, celem zweryfikowania informacji medialnych. Wcześniej, bo 17 grudnia, wysłaliśmy wniosek o informacje o liczbie zachorowań (zapraszamy do zapoznania się z tymi wynikami na facebook’owym profilu: Kancelaria Adwokacka Adwokat Adam Pawłowski, który złożył wówczas wniosek) i z początkiem stycznia otrzymaliśmy odpowiedź. Tymczasem wniosek złożony 11 stycznia przez Michała Plewińskiego wciąż pozostaje bez jakiejkolwiek informacji. Szkopuł tkwi w tym, że Ministerstwo Zdrowia podlega ustawie o udzielaniu informacji publicznej, co oznacza, że ma 14 dni na udostępnienie informacji lub chociaż na odpowiedź zwrotną o przedłużeniu terminu (co zdarza się w sprawach szczególnie skomplikowanych). Jeżeli dany organ publiczny podlegający wyżej wspomnianej ustawie tego nie robi, wówczas możemy oskarżyć go w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym o bezczynność. 

Tak też w tym przypadku zrobiliśmy 🙂

Co więcej, poza wnioskowaniem do sądu o zobowiązanie Ministerstwa Zdrowia do udzielenia odpowiedzi wnioskujemy również o…wymierzenie grzywny!

Czy to możliwe? Czy każdy może złożyć wniosek o ukaranie instytucji publicznej grzywną? I wreszcie jak złożyć taki wniosek?

O tym wszystkim dowiecie się z naszego najnowszego filmu – zobaczcie koniecznie!