Chodzi o sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Bydgoszczy, gdzie Sanepid wygrał pierwszą sprawę z przedsiębiorcą.

Prowadzący w jednym z naszych filmów zaznaczał, że wyrok ten można bardzo łatwo zmienić wnosząc skargę kasacyjną. 

I taką właśnie skargę zdecydował się w tej sprawie wnieść Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który domaga się uchylenia wyroku. Przypomnijmy, że Adam Bodnar jest jedną z pierwszych osób, które alarmowały o nielegalności wprowadzanych restrykcji rządowych. RPO ma szerokie uprawnienia we wnoszeniu tego typu skarg i często z nich korzysta również dlatego, że na dopełnienie odpowiednich formalności ma ustawowo więcej czasu. Dodatkowo Adam Bodnar wykazuje się dużą aktywnością w tego typu sprawach, ale – niestety – nie są to informacje zbyt medialne, więc nie usłyszycie ich Państwo w mediach, a jedynie u nas 🙂

Rzecznik Praw Obywatelskich zabierał głos nawet w sytuacji ustalenia pamiętnej godziny policyjnej w minionego Sylwestra podkreślając, że jest to nielegalne. 

To wszystko pokazuje, jak bardzo ważną instytucją jest Rzecznik Praw Obywatelskich, który jest w tym momencie jedynym urzędem nie zarządzanym przez obecną władzę. Przypomnijmy, że kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 roku. Od tamtej pory ciągle czekamy na wybór nowego Rzecznika.

Tymczasem polecamy śledzenie strony www.rpo.gov.pl, gdzie mogą Państwo sprawdzać aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich i oceniać, czy służy obu stronom politycznego sporu, czy jednak tylko jednej 🙂

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu poświęconego temu tematowi.